02/9811888
Телефон за консултации
Понеделник - Петък
10:00 - 18:00

Имотна медиация

Имотна медиация

Медиацията като способ за прекратяване на съсобственост върху недвижим имот

Медиацията е форма на алтернативно разрешаване на спорове, която има за цел страните по спора да постигнат решения, без да се налага да се обръщат към съд или ако са в процес на съдебна делба, те имат възможност да се обърнат към съответния център за медиация за доброволно уреждане на спора.

Споровете за съсобственост върху недвижим имот са едни от най-често срещаните. Общият режим на съсобствеността според законодателството на Република България е уреден от Закона за собствеността, Закона за наследството и Закона за устройство на територията. Съсобственост имаме, когато две или повече лица притежават едно право на собственост върху недвижим имот.  При съсобствеността всеки от съсобствениците може да иска делба на общата вещ, освен ако закона не предвижда друго или ако това е несъвместимо с предназначението и естеството на вещта.

При всеки един от способите, главна роля играе избора за прекратяване на съсобственост върху недвижими имот направен от лицата притежаващи едно право на собственост.

Медиацията при спорове за прекратяване на съсобственост дава възможност на спорещите страни да достигнат до най-изгодното и справедливо за тях решение, за прекратяване на съсобствеността. Тя може да се проведе в началото на възникване на спора или по време на исковия процес за съдебна делба, при доброволно съгласие на страните.

Споровете за съсобственост при недвижим имот най-често възникват при:
 –   
прекратяване на съпружеска имуществена общност с развод;
 –   наследяване на имот от две или повече лица;
 –   правна сделка, когато се прехвърли недвижим имот на две или повече лица или се прехвърли част от имота на трето лице;
 –   в сграда при режим на етажна собственост, в която определени части са задължително съсобствени;
– по силата на административен акт, най- често при дворищната регулация на имоти.

Процедурата по медиация при този вид спорове се отличава с гъвкавост в спецификата на всеки конкретен случай, съсобствениците имат възможност свободно да изложат своите доводи, да защитят своите интереси, да обяснят своите искания и съображения за конкретен имот /при съсобственост на повече от един имот/, да предложат своето виждане за решения, с които да се постигне справедливо ликвидиране на съсобствеността, чрез подписване на споразумение, което да отговаря и на изискванията на закона.

Медиация за имотни спорове извън съдебен процес започва по предложение на един от съсобствениците, към медиатора, като той отправя съответната покана към останалите съсобственици с предложение за провеждане на среща. Ако получи нужното съгласие от всички съсобственици се насрочва дата за стартиране на процедурата по медиация.

Медиацията при висящи съдебни дела започва по преценка на съда, като препрати страните към процедура по медиация или по желание на страните.

Участници в процедурата са задължително всички съсобственици на спорния имот, които предварително са изразили съгласие, както и избрания от тях медиатор. Медиаторът в качеството си на независим, неутрален и безпристрастен експерт, организира и ръководи срещите със страните и техните представители, той подпомага спорещите при водене на кореспонденция и диалог между тях, както с помощта на своите техники и умения, съдейства на страните да си предложат решения, да извлекат ползи от тях и да подпишат взаимно изгодно споразумение, което да удовлетворява всички.

Медиацията е подходяща при спорове относно неделима съсобственост поради естеството и/или предназначението на веща, или е неделима по закон, най-често в тези случай съдебната практика е вещта да се изнесе на публична продан и получената сума се разпределя между съделителите на база дяловете им, от което страните остават неудовлетворени, защото не са получили очакваната от тях сума или никой от тях не е успял да получи собствеността.

Медиацията е най-добрия, лесен, бърз и евтин способ за прекратяване на възникнал спор при съсобственост на недвижим имот, който законодателството предоставя.  

Често задавани въпроси?

   

Носете всички документи, които ви се струват свързани с казуса ви.

В страницата ,,Контакти'' на нашия сайт ще намерите телефонен номер, чрез който може да се свържете с нас.

Консултацията с адвокат е регламентирана в Наредба № 1 за минималните размери на адвокатските възнаграждения.
100лв.
Свържете се с нас, за да получите индивидуална оферта